הדרך לבנות מותג מסוים מתחילה באפיון צרכים וקהל יעד, ממשיכה בעיצוב גרפי של לוגו או אלמנטים בולטים אחרים וכוללת כמובן קידום על גבי כל הפלטפורמות הרלוונטיות. עם זאת, יש לא מעט מגבלות שכדאי לשים לב אליהן ובעיקר חשוב להכיר את האופן שבו מעצבים את הלוגו בצורה מיוחדת שמבדלת את החברה מול המתחרים

האם ניתן לעשות שימוש באייקונים לעיצוב לוגו?

לוגו הוא חלק בלתי נפרד מהמותג. התחרות כיום גדולה ולכן אין לעסק הזדמנות שנייה להשאיר רושם ראשוני חיובי, אז עליו לנצל כל אינטראקציה עם קהל היעד והלקוחות. בין היתר, אחת הדרכים הכי טובות למשוך את תשומת הלב של קהל היעד היא באמצעות לוגו שמייחד את העסק מהמתחרים. אם מעצבים נכון את הלוגו ודואגים לשלב בו אייקונים מתאימים, אפשר לבנות נכון את המותג ולהשיג יתרונות מסחריים רבים.

השאלה היא האם ניתן לעשות שימוש חופשי בסוגים שונים של אייקונים שקיימים גם בתוך מאגרי תמונות חינם על מנת לעצב את הלוגו. מצד אחד, אייקונים מוכרים חוזרים על עצמם לעיתים קרובות – כמו למשל סמיילי, לייק וכן הלאה. מצד שני, יש עניין של זכויות יוצרים ומי שמעתיקים לוגו או אלמנטים גרפיים עלולים להיות חשופים לתביעות. לכן, מה שחשוב לבדוק זה עד כמה הלוגו החדש דומה ללוגו אחר ובשביל זה מפעילים את מבחן הוודאות הקרובה. 

תהליך מיתוג ועיצוב לוגו

על אף האמור לעיל, האמת היא שהשלב של עיצוב לוגו מתבצע מאוחר יחסית בתהליך המיתוג. אם רוצים למתג חברה, בית עסק, מוצר או שירות, צריך להקפיד על תהליך מלא שיש לו כמה שלבים מרכזיים:

  1. טופס אפיון – השלב הראשון הוא לאפיין את בית העסק או את המוצר שעבורו בונים את המותג ומעצבים את הלוגו. זה השלב שבו בודקים מה חשוב לקהל היעד, מה יניע אותו לפעולה, מה מעניין אותו וכן הלאה. ככל שמאפיינים טוב יותר את הנמען, כך עולה הסיכוי לזקק את המסר בצורה איכותית, חדה, קולעת וקצרה.
  2. בניית המותג ביחס למתחרים – בשלב השני מנסים לבנות את המותג ביחס לסביבה התחרותית שבה הוא פועל. אם למשל מדובר על מותג חדש, צריך לבדוק איך ניתן לבלוט מול המתחרים וכיצד אפשר לבדל אותו. אם לעומת זאת מדובר על עסק ותיק שרק רוצים לרענן את המיתוג שלו, חייבים לשמור על קשר גרפי מסוים בין הלוגו הקודם לחדש. 
  3. קידום ושיווק – בשלב השלישי חושפים את המותג ומקדמים אותו. זה השלב שבו מפרסמים במנועי חיפוש, רשתות חברתיות ועל גבי עוד פלטפורמות שונות. החשיפה יכולה להיות הדרגתית או חד פעמית, לפי התקציב והמטרות שהוגדרו בטופס האפיון.

למה חשוב לעצב לוגו עם חברה מקצועית?

בעלי עסקים מכירים טוב יותר מכל אחד אחר את השירות, המוצר או הלקוחות שלהם. מנגד, הם לא תמיד יודעים איך להשתמש בתוכנות עיצוב גרפי או איזה אלמנטים לשלב בלוגו שלהם. בגלל שחשוב לעסקים לפנות לקהל היעד הרלוונטי, עדיף להם לעצב את הלוגו עם חברה מקצועית שזו ההתמחות שלה. באופן הזה, ניתן גם לעצב את הלוגו וגם לקדם את המותג מול אותה חברה.