הרבה אנשים משתמשים בימינו במאגרי תמונות. בין המשתמשים בתמונות ניתן למנות: גופים מגוונים, אנשים שבונים אתרי אינטרנט, דפים בפייסבוק, גרפיקאים וכן עובדי משרד החינוך, תלמידים, סטודנטים ואנשים נוספים. חלק מהאנשים משתמשים בתמונות בתדירות נמוכה ועבור אחרים השימוש מתבצע באופן שוטף.

בין שפע התמונות שניתן לרכוש באינטרנט קיימות תמונות בהן אפשר להשתמש בחינם ותמונות שהשימוש בהן כרוך בתשלום. התמונות יכולות להיות תמונות של אנשים, טבע, בעלי חיים, תינוקות, מקומות שונים בעולם, בגדים ושלל אפשרויות אחרות.

בחירת תמונות טובות ורלוונטיות למטרה יכולה להוביל להצלחה רבה – בין אם מדובר על משרד פרסום שמעוניין לפרסם מוצר או שירות כלשהו ועד מורה שמעוניין ללמד את הילדים נושא מסוים באמצעות מצגת. באמצעות תמונה איכותית, רלוונטית וממוקדת, ניתן להעביר מסרים ולחדור לתודעה של הקהל. יחד עם זאת, שימוש לא נכון בתמונות עלול לעורר בעיות בשל הפרת זכויות היוצרים של בעל התמונה.

איך תמנעו מהפרת זכויות יוצרים במהלך שימוש בתמונות מהאינטרנט?

במידה שאתם מעוניינים להשתמש בתמונות מהאינטרנט, חשוב שתדעו כיצד להימנע ממצב בו תפרו את זכויות היוצרים של בעלי התמונות. הקפדה על הכללים הבאים תסייע לכם להימנע מהפרת זכויות יוצרים – פעולה שיכולה להוביל לתביעה:

  1. בדקו רישיונות – אל תשמשו בתמונות שמצאתם בעת חיפוש באינטרנט ושאינן מחזיקות ברישיונות מוכרים כמו (CC (Creative Commons או (GNU (GNU Free Documentation License.
  2. אל תסתבכו עם מצבים בהם לא ברור מהם התנאים – במידה שהתמונות מסומנות בסימן זכויות בצבע ירוק והתנאים של השימוש בהן לא ברורים לחלוטין – אל תשמשו בהן.
  3. סמלים בצבע אדום – במידה שמצאתם תמונות בויקיפדיה והן מסומנות בסמל זכויות בצבע אדום – אל תשמשו בהן.
  4. מתן קרדיט – במידה שהשתמשתם בתמונה – תנו ליוצר קרדיט, מגיע לו.
  5. לא להתעסק עם חוקים שנתונים לפרשנויות שונות – הקפידו להימנע משימוש בתמונות שמסומנות בסמל: "לא לשימוש מסחרי", משום שהמושג "שימוש מסחרי" אינו ברור לחלוטין ועשוי להתפרש בדרכים שונות.
  6. שמירה על הפרטיות של המצולמים – אל תשתמשו בתמונות שמפרות פרטיות. שימוש בתמונות של מפורסמים או קטינים למשל, הינו מסוכן ביותר.

באילו תמונות כן אפשר להשתמש?

לצד ההנחיות הללו, יש כמובן שפע תמונות בהן כן ניתן להשתמש. כפי שהוזכר – תמונות רבות שנמצאות באינטרנט מסומנות בסמלים שונים. יש להכיר את הסמלים, חלקם מקנים את האפשרות להשתמש בתמונות באופן חופשי וחלקם אוסרים על כך. כמו כן, יש תמונות בהן ניתן להשתמש רק בתנאים מסוימים.

מבחינה שיווקית ומשפטית, הדבר הטוב ביותר עבור אנשים שמשתמשים בתמונות הוא לצלם את התמונות באופן עצמאי ולערוך אותן באמצעות אפליקציות ייעודיות לעריכת תמונות. כמו כן, ניתן לפנות אל צלם מקצועי שיצלם את התמונות. אופציה טובה נוספת היא לרכוש מנוי למאגרי תמונות. חלק ממאגרי התמונות מציעים אלפי ואפילו מיליוני תמונות איכותיות, במקרה זה, חשוב לבחור את התמונות בקפדנות ולהקפיד לקרוא את ההגבלות ולהיות מדעים בנוגע לסימונים מיוחדים, יש תמונות למשל בהן מותר להשתמש לצורך כתבות סיקור, אך לא עבור כתבות מסחריות.