רבים מאתנו משתמשים בתמונות שנמצאות באינטרנט. המשתמשים יכולים להיות צעירים שמעצבים הזמנה (אנשים פרטיים), בעלי עסקים, חברות פרסום, אנשי תוכן ומגוון בעלי מקצוע אחרים שמשתמשים בתמונות לצורך פירסום ושיווק.

בחלק מהתמונות ניתן להשתמש ללא תשלום בעוד עבור תמונות אחרות יש לשלם, כאשר הדבר הראשון שיש לעשות כאשר בוחנים את התמונות המבוקשות הוא לבדוק האם יש להן זכויות קניין. 

בעל הזכויות על תמונה הוא האדם שצילם אותה ובמידה שהוא לא אישר שימוש בה ואדם אחר השתמש בה, הרי שאותו אדם עבר על החוק ובעל התמונה יכול להגיש תביעה כנגדו. תביעה כזו יכולה להגיע לסכומים גבוהים ביותר, אפילו אם השימוש בה לא גרם לבעליה נזק.

כדי להימנע ממצבים בהם מוגשת נגד המשתמש בתמונה תביעה, צריך לדעת איך בודקים שישנן זכויות על התמונה.

אז מה התשובה? איך יודעים האם מותר להשתמש בתמונות שמופיעות באינטרנט?

לשאלה: "איך יודעים האם מותר להשתמש בתמונה או לא?" יש תשובה פשוטה ותשובה מורכבת. לפי התשובה הפשוטה – במידה שאין אישור להשתמש בתמונה, התמונה מוגנת בזכויות יוצרים, כך שבמצב זה אסור להשתמש בה. 

לצערנו, הדברים אינם פשוטים וכמו במקרים רבים אחרים – גם במקרה זה יש תחום אפור. במידה שהמטרה של השימוש היא למשל לקשט ברכה עבור אדם קרוב, סביר להניח שלא יגרם למשתמש נזק.

לבעל התמונה יש את הזכות לאשר שימוש חופשי בתמונה. האישור גם יכול להיות חלקי או מוגבל, כך למשל יכול בעל התמונה לאשר שימוש כל עוד המשתמש יצרף לתמונה קרדיט. 

כמובן שבעל התמונה יכול לדרוש תשלום עבור השימוש. בכל אופן, אין להסתכן ויש לבדוק כל תמונה בטרם נעשה בה שימוש.

ואיך בוחרים מאגר תמונות? דגשים חשובים לבחירת מאגר תמונות מתאים

ניתן למצוא באינטרנט מגוון מאגרי תמונות, כאשר חלק מהמאגרים יכולים להתאים למשתמש וחלק פחות יתאימו. כדי לדעת באיזה מאגר לבחור יש לבחון את האפשרויות ולבדוק האם התמונות איכותיות ומתאימות למטרה – אם למשל מדובר על וטרינר – הרי שהוא זקוק לתמונות של בעלי חיים מסוימים.

כמו כן, יש לבדוק מהם הגדלים האפשריים ואם מדובר על תמונות בתשלום, יש לבדוק מהו המחיר עבור השימוש בהן. 

במידה שלמשתמש אין צורך בתמונות באופן שוטף והוא זקוק לתמונה או למספר תמונות באופן חד פעמי, רצוי עבורו לבחור במאגר תמונות בו ניתן לבחור הורדה ותשלום חד פעמי.

 אם השימוש בתמונות מתבצע באופן שוטף, רצוי לבחור במאגר תמונות שמציע תקופת ניסיון ללא תשלום, כך יכול המשתמש להכיר את האתר טוב יותר ולקבל החלטה האם להמשיך לעבוד איתו עם סיום תקופת הניסיון.

במידה שאתם מעוניינים לקבל מידע נוסף על תחום העיצוב, אתם מוזמנים לעיין בתכנים שמופיעים באתר שלנו וללמוד רבות על הנושאים השונים.